Martin Kuhn wybiera Cobrę Ayrtona na Maiden’s Tower Show w Stambule

Maiden’s Tower, będąca przedmiotem wielu legend i sag, jest najbardziej charakterystycznym i najważniejszym budynkiem dla mieszkańców miasta, z długą historią sięgającą roku 1423, kiedy po raz pierwszy otrzymała swoją nazwę. Podczas całkowitej renowacji tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki zleciło firmie ASTEL przeprowadzenie międzynarodowego konkursu na pokaz świetlny, który powinien wyróżnić Wieżę, być szeroko widoczny w całym Stambule i odbywać się w sposób w pełni zautomatyzowany każdego wieczoru. Kontrakt wygrał Martin Kuhn z MKLD Lighting Design & Consulting z Berlina, który wpadł na pomysł opowiedzenia historii Tower za pomocą światła towarzyszącego narracji na wzór dzieła teatralnego. Kuhn zamówił 7-minutowy scenariusz u szanowanej tureckiej pisarki Ayşe Kulin, przetłumaczył go na angielski i arabski, znalazł profesjonalnych narratorów we wszystkich trzech językach, nagrał historię, a następnie zmontował ją z muzyką, którą również specjalnie zamówił i wyprodukował z kilkoma tureckimi muzykami w Berlinie. Ponieważ Maiden’s Tower znajduje się 300 m od „azjatyckiej” strony Stambułu i 1500 m od „europejskiej” strony, nadawanie historii przez głośniki na Wieży było mało praktyczne.  Mając to na uwadze  Kuhn opracował metodę wykorzystania technologii internetowej do wysyłania pliku audio na telefony odwiedzających to miejsce synchronizując całość z kodem czasowym całego show. Projekt oświetlenia uwzględniono już w ramach renowacji budynku i obejmował on całe oświetlenie architektoniczne, które służyło dwojakiemu celowi: zarówno podczas pokazu, jak i ogólnego wyglądu architektonicznego w nocy.

„Kiedy po raz pierwszy zacząłem przyglądać się temu projektowi, od razu wiedziałem, że muszę znaleźć najpotężniejsze wiązki światła, aby móc przebić się przez światło otoczenia nieba w Stambule” – mówi Kuhn. „Michael (Althaus, dyrektor ds. globalnej sprzedaży firmy Ayrton) opowiedział mi następnie w tajemnicy o projekcie Cobra i jako jeden z pierwszych zostałem zaproszony do obejrzenia nowo opracowanego urządzenia. „Widzieć znaczy uwierzyć, a ponieważ firma Ayrton zaoferowała również wykończenie do zastosowań morskich i wyższy stopień ochrony IP66, natychmiast podjęto decyzję o zastosowaniu w instalacji 48 jednostek Cobra. Znajdują się one na poziomie gruntu i są wbudowane w zewnętrzny falochron wyspy. Na dzień ukryte są za zamkniętymi włazami, aby nie zakłócać czystego wyglądu wieży. Gdy wyspa jest zamknięta dla publiczności w nocy, włazy są otwierane, a światła, zaczynają swoje przedstawienie”.

Kuhn wykorzystał w swoim show także lasery jako drugi element pokazu, współpracując z LaserFabrik przy konfiguracji i zaprogramowaniu laserowej części projektu. „Zdecydowałem się na bardzo mocne lasery pasujące do Cobry, umieszczając osiem 50 W RGB na górnym balkonie i kolejnych osiem 24 W RGB wbudowanych w falochrony do projekcji na ścianach wieży” – mówi. „Zamontowano również dwa lasery o mocy 60 W, jeden na Maiden’s Tower i jeden na Galatea Tower, znajdującej się 2 km dalej, po drugiej stronie Bosforu, aby stworzyć wizualne połączenie między obydwoma miejscami.” Ponieważ Wieżę można oglądać z bliska i daleka oraz przez fakt, że jest ona ściśle monitorowana jako pomnik narodowy, przedstawienia nie można było zaprogramować na żywo – na miejscu. Kuhn i jego zespół musieli zaprogramowć pokaz zdalnie w studiu, korzystając z bardzo dokładnego modelu 3D utworzonego w  Oprogramowaniu Depence Software 3D i GrandMA3. Dodatkowe programowanie i poprawki przeprowadzono na miejscu bardzo późno w nocy.

„Kobry radzą sobie dobrze, a ich działanie jest widoczne z bardzo daleka! Używamy ich prawie wyłącznie w trybie wiązki i w pastelowych kolorach, aby uzyskać mocny strumień. Jestem z nich bardzo zadowolony i mam 100% pewność, że dokonałem dobrego wyboru.”

Pokaz Maiden’s Tower Show odbywa się każdego wieczoru o 22:00 i 22:30 i trwa 7 minut.

Oprawy Ayrton Cobra zostały dostarczone przez lokalnego dystrybutora, firmę Asimetrik.

 

1 Comment

  1. I was just seeking this information for a while. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your web site. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative websites in top of the list. Normally the top websites are full of garbage.

    https://www.zoritolerimol.com

Leave a Comment