Ayrton Domino and Perseo IP65 podczas koncertu Coldplay Live at Worthy Farm

Po odwołaniu światowej sławy festiwalu Glastonbury po raz drugi, w sobotę, 22 maja 2021 r., odbyła się uroczystość online pod nazwą Live at Worthy Farm. Festiwal w wersji online nawiązał do chwały tradycyjnego wydarzenia, które nie mogło się odbyć w tym roku z przycyzn pandemii. Dla wielu artystów była to pierwsza okazja do zagrania na żywo od roku lub nawet dłużej.

Najważniejszym wydarzeniem koncert był występ Coldplay, oświetlony przez wielokrotnie nagradzanego projektanta oświetlenia i show oraz jenodczęsnie przez półtora roku projektanta pokazów Coldplay, Sooner Routhier z Sooner Rae Creative. Routhier zastosowała w swoim projekcie 60 sztuk Ayrton Perseo Profile i 36 wielofunkcyjnych opraw oświetleniowych Ayrton Domino o stopniu ochrony IP65, dostarczonych przez Neg Earth, aby sprostać wymagającym warunkom zewnętrznym. „Potrzebowałam profilu wielkoformatowego o stopniu ochrony IP65, ponieważ strona była otwarta i narażona na bradzo złą pogodę, potrzebowaliśmy czegoś, co miało przetrwać” – mówi.

Centralna scenografia była niemal kopią karbonowej sceny Coldplay z Big Weekend w Whitby w Radio 1, gdzie zespół grał kilka dni wcześniej przed Whitby Abbey. Tutaj Routhier dodała 66 sztuk MagicDots Ayrtona na orbicie wokół sceny zespołu, aby wykorzystać ją jako oświetlenie w górę, stworzyć efekty w powietrzu i zdefiniować kształt sceny pośród morza światła instalacji Ithaca. „Chciałam się upewnić, że zespół wygląda, jakby był na swojej własnej małej planecie, nawiązując do motywów ich nadchodzącego albumu, The Music of the Spheres, więc okrążyłem scenę z urządzeniami, w tym MagicDots dla wiązek światła wystających w powietrze . Byłam trochę zdenerwowana, ponieważ nie mają stopnia ochrony IP65, ale dały radę bez zarzutów!”

Live at Worthy Farm nie było pierwszym koncertem gdzie Routhier użyła Ayrtona, ponieważ w przeszłości używała „wielu ich produktów oświetleniowych dających efekty”, ale po raz pierwszy użyła opraw Perseo i Domino. „Ayrton tworzy niesamowite światła, ich profile są wspaniałe” – mówi. „Są ładne i jasne oraz mają mnóstwo i funkcji, ale najważniejszy w tym przypadku był stopień ochrony IP65.

Routhier była również w stanie wykorzystać niecodzienne efekty, jakie dawała pogoda dzięki trwałemu, odpornemu na warunki atmosferyczne urządzeniom: „W piosence Fix You skupiliśmy wszystkie lampy Dominos nisko na scenie w lekkim bursztynowej projekcji”, wyjaśnia. „Bardzo mocno padało, a na obiektywie aparatów było dużo kropel. Podobał mi się wygląd promieni przechodzących przez deszcz, uderzający w obiektyw i zniekształcający obraz – to był naprawdę oszałamiający efekt. Udało się również pokazać zespół w naprawdę ciepłym tonie, zaciemniając poziomy dla kamer. To nadało całości wygląd „poświaty kominka”, który pasował do pleneru w Glastonbury.

„Oprawy Ayrtona były świetne i dawały dokładnie to, czego potrzebowałem na festiwalu, który odbywał się na świeżym powietrzu”, podsumowuje Routhier. „Przez większość tygodnia przed zdjęciami mieliśmy ulewne deszcze, ale nie wynikały z tego żadne niepowodzenia. To piękne światła –mimo że nie było ich tam zbyt wiele! Dominos i Perseos z pewnością będą teraz wykorzystywane na każdym pokazie plenerowym

Tekst: Julie Harper
Zdjęcia: © Courtesy of Live at Worthy Farm director, Paul Dugdale

Leave a Comment