Ayrton Cobra marki AYRTON podczas europejskiej trasy koncertowej VNV Nation Electric Sun

VNV Nation, irlandzki alternatywny projekt elektroniczny prowadzony przez piosenkarza, autora tekstów i producenta Ronana Harrisa, odbywa obecnie trasę koncertową po Europie, promującą swój nowy album Electric Sun. Dzięki muzyce i tekstom, od melodyjnych hymnów tańca industrialnego po zapadające w pamięć ballady i postklasyczne ścieżki dźwiękowe, VNV Nation słynie z dostarczania niesamowitych występów na żywo pełnych dźwięku i światła, energii i emocji. Projektant oświetlenia i widowisk Martin Heining z MHShowdesign współpracuje z VNV Nation od 8 lat i dobrze rozumie styl, który go ekscytuje.

„Ronan Harris jest uzależniony od światła” – mówi. „Ma mocne pomysły wizualne i uwielbia światło, które lubię stosować w moich projektach. „W chwili, gdy Marc Lorenz (menedżer ds. relacji z projektantami w firmie Ayrton na Europę) pokazał mi Cobrę w siedzibie swojej firmy i zobaczyłem jej ostry jak laser promień, po kilku sekundach wiedziałem, że muszę go mieć na trasie koncertowej Ronana”. Heining jako główne elementy swojego projektu wybrał 15 laserowych opraw Ayrton Cobra, które wykorzystuje w postaci pakietów podłogowych ułożonych w 5 blokach po 3 oprawy na każdy z nich. „To są moje lampy z efektem głównym, których najczęściej używam jako pojedynczych wiązek” – mówi. „Około 50% moich projektów polega na tworzeniu symetrycznych i asymetrycznych wzorów w powietrzu. Poza tym, w tym projekcie jest dużo treści wideo przedstawiających różne kwestie, więc chciałem rozszerzyć tę treść o elementy w powietrzu. Szukałem zatem oprawy, która jest w stanie wytworzyć ostre, niemal „pomalowane” wiązki. „Cobra całkowicie spełniła te wymagania. Uwielbiam tę ostrą wiązkę światła – żadne inne urządzenie nie zapewnia tak ostrego kontrastu – i jestem pod ogromnym wrażeniem ich dokładności. W przypadku niektórych utworów wykorzystuję je również jako efekt rozdzielania wiązki wykorzystujący pryzmaty – niesamowite jest zobaczyć, jak ostre są te efekty pryzmatów. Mogę nimi wypełnić cały obiektyw, co będzie szczególnie przydatne w telewizji”.

Heining jest także podekscytowany wyjątkową możliwością przesunięcia punktu skupienia Cobry. „Możesz przesunąć hotspot w dowolne miejsce w zakresie od 50 cm do setek metrów na całej długości!” „Naprawdę ważne jest, aby na początku poświęcić trochę czasu na zabawę z Cobrą i naprawdę zrozumieć, jak działa równowaga między powiększeniem i ostrością, aby osiągnąć optymalne rezultaty. Na przykład wystarczy chwila, aby precyzyjnie wskazać hotspot na lustrzanej kuli, tak aby uzyskać najbardziej niesamowite efekty. Kiedy zrozumiesz tę prostą funkcję, możesz naprawdę zacząć tworzyć nowe, ekscytujące efekty.”

Podczas gdy połowę nacisku kładziemy na geometryczny, liniowy wygląd, w pozostałych 50% skupiamy się na kolorze. Pokazy VNV Nation są bardzo kolorowe, ponieważ artysta od początku ma w głowie silne wyobrażenie o kolorach. Heining lubi precyzyjnie dopasowywać grafikę do ekranu i oświetlenia, przenosząc kolory treści wideo w powietrze. „Cobra potrafi idealnie mieszać kolory CMY, dzięki czemu mogę uzyskać idealne dopasowanie” – mówi Heining. „Jestem zakochany w wydajności, stylu, ostrości i kontraście urządzenia. Szczególnie kontrast jest wyjątkowy i zapewnia taką samą intensywność na 5 m, jak na 50 m. To niesamowite narzędzie do zabawy.” Stopień ochrony IP65 Cobry nie był koniecznie wymagany podczas trasy, ponieważ wszystkie wydarzenia odbywały się w pomieszczeniach zamkniętych. „Jednakże” – mówi Heining – „używamy dużej ilości mgiełki na bazie oleju, która pozostawia znaczną ilość osadu na soczewkach itp. Stopień ochrony IP65 kamery Cobra to błogosławieństwo, ponieważ ułatwia jej czyszczenie. Wystarczy przetrzeć soczewki ściereczką do soczewek i gotowe. Oszczędza to ogromną ilość czasu i stresu, zarówno podczas samej trasy, jak i potem przy przechowywaniu urządzeń.” Sale koncertowe różnią się znacznie wielkością, mogą pomieścić od 400 do 8000 osób, jednak Heining twierdzi, że Cobra sprawdza się w nich wszystkich dobrze: „Są w stanie poradzić sobie ze wszystkim, od najmniejszego do największego, z równym wrażeniem. Są również wyjątkowo niezawodne – mieliśmy 15 egzemplarzy bez części zamiennych i przez miesiąc byliśmy w trasie bez ani jednej usterki. Chciiałbym teraz używać Cobry we wszystkich moich projektach i nie mogę się doczekać wypróbowania jej na festiwalach.

1 Comment

  1. God, you’re incredible! I can’t recall ever reading anything like it. What a relief to discover someone who has fresh ideas about this. Your initiative in launching this is truly appreciated. Someone with some creativity is really required on the web, and this website provides that.

Leave a Comment